10.3.08

ЗБОГУМ ПРИМЕРА... РЕАЛ ШАМПИОН! (втор дел)

Ова е само продолжување на сагата за новата шампионска титула во Примера. Барселона не прикажала скоро никогаш полоша игра.
Во претходните неколку текстови пишував и зошто Примера е загубена уште од февруари.
Рајкард очигледно е доведен во ситуација да избира.
И очигледно ја избра Лигата на Шампионите.
Многу е веројатно дека „ќе го даде„ и Купот на Кралот.
Проблемите допрва ќе доаѓаат со пристигнувањето и на крајот.
Деко си заминува, Кркиќ ги добива првите понуди од Англија.
Ѕамброта, Џовани, Гудјонсен и можеби наскоро уште некое сигурно име ќе излезе на површина. Доаѓа Лампард, а ако не се промени насоката на Берлускони, веројатно и Мурињо со Дрогба...
Ова колку и да се само шпекулации (а, не се) прават дополнителен притисок и врз екипата и врз Рајкард.
Во Мадрид воопшто не е порозова ситуацијата. И таму ги има сличните проблеми, но сепак резултатот убаво „ги турка проблемите под чергичка„. Но во јули сигурно дека Калдерон ќе ја тргне чергичката, па ќе видиме дали тоа ќе заврши со мало „зачистување„ или со комплетна „генералка„.
Значи, само едно е јасно:

Реал е новиот шампион,
Леванте е сигурен за втората лига,
иако можеби ќе направи уште неколку шока,
на кој сепак мислам дека ќе му се придружи и Рекреативо од Уелва и Мурсија.
Така што југот на Шпанија би изгубил 3 екипи во една сезона.
Би добил една сигурно, Малага е на добар пат за враќање во Примера.
Нумансија е скоро сигурна (таа е од Кастиља и Леон, што би се рекло северо-источно), а за третиот ќе мора да се причека.

Како и да е станува уште поинтересно.


П.С.
„ Одамна ги зборувам наредните 2-3 кола како пресудни за Лигата...конечно сите сме сведоци дека токму така и испадна. А тоа нема никаква врска со астрологија или хороскопи, едноставно хорнологија на настаните во комбинација со психологија и расположението во екипите... секогаш се се гледа, само треба правилно да се прочита...претпоставувам дека сум во право...„