24.3.08

ДАЛИ Е ВОЗМОЖНО ИЗНЕНАДУВАЊЕ, НО ОД КАСТЕЉОН?

Заврши една прекрасна фудбалска недела која ми ја преполни душата со фудбал...Хилдебранд, Аризменди, Атлетико Мадрид, Манчестер, Макси, Дрогба се оние кои ги споменувам пост фестум... Англиското првенство и на моите два ТВ-а беше главна тема... А во саботата, поради емисијата во живо, италијанците ги следев само од второто полувреме... како и да е, убава мартовска недела, најубава сезонава...
Ја следев и Барселона на Камп Ноу, со што дополнително ми се потврди дека тимот има и квалитет и можност за успех, но лошо менаџирање и лош селектор, да не речам тренер... Меси го чекаме сите, а Дињо е прашалник кој допрва ќе создава полемики...


Но без разлика на темава која сигурно ќе ја продолжам во некое следно пишување, во неделата вечер јас бев исклучително шокиран!

Она кое повторно го привлече моето најголемото внимание
беше во 19 часот.


И за мене, да бидам искрен, тоа беше шок.
Не толку од поразот на Реал, туку од отварање на сосем друга страница во завршницата на Примера.
Виљареал ја замени позицијата со Барселона!
Сега таа е на 6 бода разлика од мадриљеноси.
Барса само на четири.
И токму тука си го поставив прашањето?
Дали е возможно изненадување?
По долго мое потенцирање дека Реал Мадрид скоро сигурно ќе ја освои титулата, цело време на ум ми беше единствениот конкурент - Барселона.
Одеднаш сега од втор план излегува Виљареал.
Дали е возможно во наредните три-четири кола да ја премине Барса и силно да му се закани на шампионот?
Како сега, Барса со разлика од 4 бодови, да биде подалеку отколку Виљареал со 6?
Многу едноставно, погледнете го распоредот во Кастељон и во гости - кажува се...
Голема веројатност за закана, која што има шанси и да се оствари...

А Барса не се доближи на 4 поради Рајкард, туку исклучиво заради големото срце кое го имаат неколкумина, кои гризат во секој натпревар... но тоа големо срце на неколкумина, може да биде пресудно само во дуел со помалите, а тешко во дербијата, каде сепак квалитетот е пред се, од тренерот па до голманот... Тоа веќе сите добро го гледаме... И сигурно дека уште отсега ќе се размислува на Шалке, а подоцна и на следниот противник, се надевам Манчестер Јунајтед (иако Рома воопшто не е за потценување, а дури може и да изненади оваа сезона)....

Токму од тие причини, сметам дека ако некој може да му се закани на Реал оваа сезона, пред се ќе биде Виљареал.

А моите желби за титула со Барселона, се надевам дека ќе се остварат на 21 мај.