30.11.08

ПЕП ЈА ЗАЈАКНА ДИСЦИПЛИНАТА, БАРСА ЈА ЗГОЛЕМИ ПРЕДНОСТА...


Веројатно и ова доволно после прошетката низ Андалузија. Сепак се тоа два многу различни системи за споредба. Дури и самиот систем 4-3-3 што се игра веќе со децении во Барселона е комплетно на друга база од оние кои многу често ги гледаме во дел од останатите клубови низ Европа. Она што го прави Пеп во последните скоро два месеци, очигледно дека има големи резултати. Прво го смени тренингот, па пристапот кон задачите и одговорноста во формацијата, па на крај го смени и односот кон натпреварите. Тоа најдобро се почувствува на гостувањето во Лисабон, каде екипата за првпат, прво го промени времето на тренингот, го откажа оној задолжителен ден претходно во време на одигрување на натпреварот, им забрани да го напуштаат хотелот, така што португалците беа првите кои не ја видоа екипата на Барса низ „прошетки„ како што досега беше стандард, заедно, не само на тренинг, туку во секоја минута. Пеп наметна дисциплина каква досега сите бараа само на терен, тој и во останатите 22 часа од денот... Очигледно тоа се забележува и во играта. А го осети и Севиља... Ова е веќе доволно за следните два чекора пред најважниот дуел во сезоната... 13 декември, Камп Ноу....

П.С.
(неколку интересни факти)
...штета што Ето`о нема да игра против Валенсија, поради жолтиот картон кој го доби вечерва, ама ќе биде сигурно стимулативно за викендот после Валенсија... :-)
... пред 109 години, на 29 ноември 1899 година, младата фудбалска екипа, составена од 12 фудбалери, под водство на Гампер ја започна најголемата фудбалска приказна под името спортски фудбалски клуб Барселона...со трите гола вечерва, честа кон овој голем ден е неслучајна...
... Барса само ја потврди моменталната ситуација во Ла Лига, ја има најдобрата одбрана и најдобриот напад... и статистички...
... двата гола кои ги постигна Меси ги посветува на сестра му Марисол, која штотуку наполни 15 години


TOTAL CASA FUERA
PT PJ PG PE PP GF GC PT PJ PG PE PP GF GC PT PJ PG PE PP GF GC
1 Barcelona
0
0
2 R. Madrid
0
3 Villarreal
0
4 Valencia
0
0

ОД ФУДБАЛЕРИ ВО КРАЛСКА КОЧИЈА, ОСТАНА САМО КОЧИЈАТА . . . ФУДБАЛЕРИТЕ ПАДНАА!

И сега?
Треба ли коментар?
Веројатно, не ...но, сепак имам предизвик да пишувам, од проста причина што сепак беше еден убав, висококвалитетен натпревар од кој може да се научат многу работи, и во нападот, и во одбраната, а најмногу во варијациите на нападот. Како ромб 4-4-2 се трансформира во 4-3-3 и 4-2-4 со остварување „човек - повеќе„. Нешто што не се гледа секојдневно кога се игра против големи екипи, како што е Реал. Најчесто тоа тие го играат, а не нивните противници, сем ако станува збор за противник кој е во негов ранг. (бидејќи за такви трансформации потребни се исклучително брз среден ред, агресивен и снажен, кој има огромна одговорност и во одбраната, а сличните правила да важат и за уште побрзиот напад).
Хетафе, сепак не е тој ранг, но ете... дисциплинирано и против вака ослабен Реал, очигледно се може.
Одбраната на Реал пред се, не можеше да одговори на примарните задачи, а воопшто и да не зборувам дека во улогата на напад беше исфрустрирана и некоординаирана. Средниот ред како и да не постоеше, што пак повлече нападот и ударната сила и да не ја видиме. Раул играше на неприродна позиција, ама веројатно тоа и мораше да се случи, кога Дренте беше комплетно индиспониран, а Савиола како сеушпте да не му се верува дека конечно и тој игра цели 90 минути (благодарение на сите повредени, а штета беше добар потенцијал, на времето). Ван дер Ваарт се чекаше, ама очигледно ќе треба малку повеќе време. Неверојатно во дебаланс и Серхио Рамос. А за Касиљас, очигледно вчера Шустер на пресот беше во право. Касиљас е далеку од оној лани.
Хетафе одличен.
Додека Реал пробуваше директно низ средина да ја повлече играта од задната линија преку средниот ред кој не постоеше, токму тука во најзбиена формација со четворка во ромб, појачани со Диаз и Марио одзади, па дури и Лихт од левата страна, Хетафе ја „дотепа„ таа средна линија на „кралевите„ (повеќе изгледаа вечерва на било што сем не на кралеви).
Ова беше класичен пример, на стандардна ромб 4-4-2 формација која ја има најчесто таа улога од 4-4-2 да се претвора во контра со 4-3-3 и во најмала рака, со брз трк да излезе пред Касиљас дури и со 4 во напад и секогаш фудбалер повеќе.
Само сеуште не ми е јасно, како Шустер ладно ја следеше трансформацијата на Хетафе во секој следен напад и не реагираше. Веројатно и нема со кого и нема како. Во секој случај, само едно е оправдување за Реал, а тоа е „болницата„ кој ја имаат на Сантјаго Бернабеу. Не е лесно, повеќе е од очигледно...

ПОЧЕТОК НА НОВАТА АВАНТУРА...

Со големо задоволство од денес можам да ја најавам турата која „Топки+„ ја стартува од 13 декември, сабота... Тоа ќе биде новото патешествие, кое секоја година за време на новогодишните и божиќните празници „ТОПКИ +„ го подготвува и презентира за гледачите на Канал 5. Овојпат само ќе го претставам распоредот на патувањето, а темата на документарниот филм „ГОЧЕ 19/24„ , како и останатите секвенци од прилозите и интервјуата кои ќе се емитуваат во „ТОПКИ +„ дополнително ќе бидат најавени во наредните епизоди, секоја сабота во 12.30 на Канал 5.

16 (вторник)Барселона - Ла Масиа и младите категории

17 (среда)Средба со Кркиќ, Чави, Пујол, Ето и Меси

18 (четврток)Рим - Рома и Лацио, навивачки групи

19 (петок)Рим(на тренинг со Лацио)

20 (сабота)Рим(„ГОЧЕ 19/24„ и Лацио-Палермо)

21 (недела)Неапол и Бари (Св.Павле и Св. Никола)п.с.

... А вие секоја сабота во 12.30 преку емисијата, може да добиете еден од нашите подароци, дресови со потписи на големите фудбалски ѕвезди, специјално направени за Топки +...