17.2.14

Лекција бр.1 за „стручњаците од Логроњо“ :-) (весело и разиграно)

Смислив нешто поинтересно и поубаво, наместо само да ве критикувам.
Тоа понатаму ќе го правам само кога ќе направите скандалозна глупост.

Решив да ви помогнам, бидејќи малку и ми падна жал за вашата неписменост (фудбалска). 

Ќе ви држам лекции, приватни часови по фудбал (пишани овде, секогаш кога ќе гледам ваш натпревар, како овој во Логроњо), а ќе ви се обраќам јавно, за да читаат и вашите „пајташи“ (морав вака да ги ословам, бидејќи, рака на срце, се однесувате како женската фудбалска репрезентација да е ваш приватен имот и да ви е дозволено да си правите башибозук од се` што е македонско)

Време е да почнам со првата лекција (Чатал, не чекај „утре“... и читај им пополека за да можат да фаќаат белешки!)

Значи ова се однесува фокусирано само на тие кои се споменати погоре, но нормално, може да читаат и останатите. Чим сум главна тема на многу состаноци со нивните „помошници“ кои одредуваат и што треба и што не треба да се прави, за оваа цел ќе се консултирам секогаш со стручна помош од искусен фудбалски тренер (не во Македонија, туку секогаш надвор од неа)

Овојпат одбрав човек кој многу добро го познава македонскиот фудбал, посебно женскиот и кој многупати сум го консултирал за совет исто како што неговите услуги денес ги користат и други Федерации. 

Се надевам дека следново ќе ви помогне на сите вам, „стручњаците“ кои бевте во Логроњо и ја посрамотивте целата „фудбалска“ наша држава со своето незнаење, па дури направивте и незгодно да им биде на шпанските тренери кои мораа да ги покриваат устите кога ви се смееја онака од душа, искрено (може да се види во видеото од натпреварот).

Значи, да повторам, ова не е за сите, туку за клупата. Вака јавно, бидејќи најубава ни е ваквата комуникација. И тамам ќе имате и дополнителна тема кога веќе ме коментирате на состаноците. Барем нека биде квалитетно, а тамам и ќе научите нешто, наместо само да бамборите како стари баби.
Епа повелете, за да не не срамите понатаму:

Кратка анализа на играта во Логроњо:

„За голманката нема што да се коментира. Се гледа убаво дека е млада и неискусна и не е во овој момент за А селекција. Штета што не бранеше онаа која ја знам од поодамна која има голем капацитет и искуство токму за вакви натпревари, а беше на клупата со број 12. Ја забележав токму во обид да влезе при крајот, но сепак остана на клупа. Погрешно и тоа. Или се менува после 2:0 или не се менува. Сем ако не е повреда во прашање, што всушност и видовме дека не е. Девојката со број 2 беше изгубена на терен. Дали воопшто некој и кажал дека стои премногу широко во одбрана за да може да дојде во ситуација „еден на еден“ со левиот страничен од шпанките? Не верувам дека некој и кажал, бидејќи ако и кажал ќе можеше и да ја поправат. Попаметно ќе беше да стои до број 8. Токму таа позиционираност е виновна за два гола. Позиционираноста пак на број 9 е виновна за третиот гол. Стоперите одат тесно, а бековите широко, простор за игра на противникот колку сака, а воедно и набиени „во скут“ на голманката. Број 6 е највисока очигледно, но исто така очигледно дека нема многу научено од фудбалот за да може да игра со технички поподготвени противници. Треба да се работи со неа сеуште во основите на фудбалот.  Број 4 трча од шеснаесетник до полукруг на центар, максимум 15 метри и не мрда цел натпревар, ни понапред, ни поназад. Овде некој има нешто многу згрешено со насоките за игра. Во исто време е без играч, далеку е од противникот секогаш. Цела средина е дезориентирана, далеку од противничките, без навремено затворање. Број 9 трча „како изгубена“, слично како и број 7. Андонова ја знаеме сите, но овојпат и мене ме изненади, бега во ширина и виновна е и за 4-тиот гол. Но, неа ја следам во Германија и само можам да насетам дека се претопила во сивилото, затоа што од неа не се очекува ова, никако. Број 11, цело време трча, ама како да не знае каде и зошто трча, бидејќи трча без да прави притисок, со неа си играат „шева“ што ние во фудбалот знаеме да кажеме. Далеку е оставена на 20 метри од гол, дури и 30 метри пред македонската средна линија. Недозволиво! Се има впечаток од целиот натпревар дека Шпанија можела и со 9 фудбалерки и без голман па дури и без нивниот десен стопер, да ја победи вашата репрезентација со истиот број голови. Дури ни лицето на голманката на Шпанија не успеав да го видам на видеото во сите 90 минути. Ова е премногу лошо и за анализа, бидејќи практично и нема што да се анализира. Нема концепт, нема тактика, нема ништо. Нема дури ни тактичка дисциплина, едно од најважните работи во една екипа, каква и да е. А очигледно дека тоа го видов тука, веројатно и не е сфатена вистинската суштина на тие два збора - тактичка дисциплина. Бидејќи без тоа тешко дека еден тренер ќе може да ја презентира својата замисла, а фудбалерките да ја прифатат, да се придржуваат кон тоа. И затоа многупати токму поради тоа некои фудбалери седат на клупа, или на трибини или се со потпишана исписница. Еден Ибрахимовиќ не се снајде во Барселона поради тоа невклопување во системот (на тактичката дисциплина) со „повратна во шпиц“ па мораше да си замине и покрај тоа што има врвни фудбалски квалитети. Тактичката дисциплина е база и за тренерот и за фудбалерите. А овде пак, најмалку што видов беше тоа. Просто не постоеше воопшто. Не знам како може вака да се излезе на терен и да се игра фудбал.“

Името на консултантот чии стручни услуги ги користев, нема да го објавам, по негово инсистирање.  Не сака да биде сфатен погрешно, бидејќи досега бил во соработка и контакт со македонската федерација, па да не го наруши тој однос за понатаму. Но, во секој случај името е познато и го има во моите преписки со него и „во редакцијата“ (како што и се објавува најчесто во медиумите). Авторот на анализата е врвен фудбалски тренер кој работи во УЕФА.

Дочитање, до следниот натпревар, со лекцијата „број 2“...само за вашите уши :-)

Нов скандал со женската репрезентација и покрај катастрофалниот пораз!
Македонската фудбалска репрезентација во Логроњо направи невиден скандал кој за среќа никој не го забележа и поради тоа веројатно нема ни да бидеме казнети. Лично не ми се веруваше дека тоа ќе го видам со свои очи, но ќутејќи и чекајќи да помине скандалот надевајќи се дека само јас како македонец забележувам, се прашував до каде ќе оди лудилото и башибозукот?

Имено, во 83-тата минута е најавена измена на голманот. (погледнете го видеото ТУКА) Треба да влезе Фроска Костова а пријавена во записник е Елена Чакмакоска. Слушам и не ми се верува. Ја гледам Фроска долу, а Елена во ложа. Спикерот продолжува и понатаму со најавата, која на крај не се случува, знаете сите зошто (не е реализирана бидејќи во исто време се повреди Рочи, па направија ротација и забуна дури и кај четвртиот судија, бидејќи „во од“ менуваат, наместо замена на голман, прават замена на фудбалерка. Но во УЕФА сеуште не знаат за фалсификатот и најдобро да не дознаат). А потоа го земам и официјалниот список и ми се потврдува истата приказна. Пријавена Чакмакоска, а на клупа седи Костова. А да не споменувам дека штетата може да биде и за двете фудбалерки индивидуално, но секако со олеснителни околности, бидејќи одговорноста е во самото техничко водство на репрезентацијата и „клупата“.
(еве го и официјалниот извештај на УЕФА  http://www.uefa.com/womensworldcup/season=2015/matches/round=2000433/match=2011907/index.html )
(понеделник, 17 февруари 2014 го пишувам ова во заградава кое следи: Денес по сите мои претходни записи, УЕФА по барање на ФФМ го менува и официјалниот извештај и на местото од бр12 наместо името Елена Чакмакоска веќе, но од денес!!!! стои и официјално Фроска Костова! Значи реакцијата од овој запис е успешна. За да се избегнат евентуалните санкции. Но сите кои го читавте овој блог пред 17 февруари ќе забележевте она кое го пишав токму тука! бр. 12 Елена Чакмакоска! Чисто информативно за да нема забуни дека било се` во ред, и покрај тоа што некој сака да ги прикрие трагите. А како и зошто УЕФА току денес, понеделник 17 феруари, го менува името во записникот на интернет, не можам да знам, можам само да претпоставам. Но за среќа останува видеото кое, за жал не може да се промени :)

Исто како во Турново да треба да влезе Сашко Пандев кој е запишан во записникот, а наместо него да го видиме Лео Меси. Едноставно, така сме одлучиле. На името и легитимацијата на Сашко Пандев, ќе игра Лео и завршена работа. (Сашко прости ми за примеров, само пластично сакав да објаснам:-)

Дали знаете господа дека за вакво лажно пријавување се заработуваат највисоки санкции? Или мислите дека тоа е нормална грешка и дека може кој сака така да направи и после да каже „пу пу не важи, се шалевме“?

А покрај ова ќе отворам уште неколку прашања на кои секако дека нема да добиеме НИКОГАШ одговор, бидејќи целта е да не се разговара за тоа, туку селекторот и неговите помошници да прават што им душа сака:

- Зошто на пример е исфрлена Елена Наумоска од списокот на репрезентативките? Дали е одговорот, дека одби да потпише за Кочани, туку потпиша за Тиверија Истатов? (и пак прашање зошто три голманки наместо квалитетни фудбалерки? Одговорот очигледно лежи во Кочани)

- Зошто не е викната Ленче Андреевска? Затоа што одби да потпише исто така во Кочани, се предомисли во последен миг и потпиша за Конзули од Битола? (а добро знеме која е Андреевска и дека нема направено пауза па тоа да биде одговорот)

- Како тоа скоро цел тим на Кочани е земен во репрезентација, со пионери, кадети и младинци во А селекција, па дури и со цената да бидеме во Логроњо со три голманки, небаре е ракометен тим? За на крај едната да седи во ложа, ниту пријавена за натпреварот. Мораше да се „одработи“ за оној кој е во управата на женскиот фудбал? (може да биде цел тим земен само во случај на вистински понуден квалитет, а не дечиња кои сеуште имаат за учење)

- А наместо пионерчињата, кадети и младинци од Кочани, не е земена ни Маја Ангеловска која ги има поминато сите репрезентативни категории и има поголемо фудбалско искуство од претходно споменатите. Истиот случај е и со Нетка Спасова. Затоа што не потпишале за Кочани, туку за Тиверија? Посебно што уште во второто коло Кочани игра против Тиверија. А најстрашни се одговорите како на пример за Нетка Спасова која на тестирањето во клубот (спроведена по налог на селекторот) била најдобра но не ја земал поради тоа што „лоши муабети слушал за неа“ (!?) Прво како може селектор да се занимава со улични муабети и рекла-кажала, наместо да гледа игра и квалитет?

- Сличен пример е и со Станкица Атанасова, која ги има поминато сите репрезентативни категории и е далеку поискусна и поквалитетна од пионерчињата? Но, затоа што игра во Оризари кој е директен конкурент на Кочани, истата приказна?

- И едно прашање до ФФМ (кои како раководство, сигурен сум дека не знаат што им се случува во женскиот фудбал), дали имаат намера да пуштат на клупа (не само во организација) некого што добро знае странски јазик за да не се прават глупости и да разговараат со пантомима со официјалните лица на УЕФА (конкретен пример имаат и во видео материјалот, каде сите на клупа сем на македонски и српски едвај се разбираат, па затоа и имавме „шпанско село“ ситуации каде еден од помошниците 5 минути „се разбира“ со судијката на која страна треба да се сместат нормално на крај со најдоброто решение - „пантомима“). 

Следува уште еднаш и видеото на линкот со скандалозната измена и различни фудбалерки на список и на клупа.